کد خبر : 4381
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷

رغبت دانش آموزان به کتاب‌های الکترونیک افزایش می‎یابد

رغبت دانش آموزان به کتاب‌های الکترونیک افزایش می‎یابد

امروزه دانش آموزان خود را بومی فضای مجازی و هم‌نسل دیجیتال می‌دانند، نسل اولی که با فنّاوری مثل تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و خوانندگان الکترونیکی احاطه‌ شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ امروزه شاهد سرمایه‌گذاری بیشتر در فن‌آوری‌های آموزشی و کلاس‌های درس هستیم و دانش آموزان اغلب از این طریق به کتب درسی الکترونیکی دست پیدا می‌کنند. در سال ۲۰۰۹، کالیفرنیا قانونی را تصویب کرده است که همه کتاب‌های دانشگاهی تا سال ۲۰۲۰ به‌صورت الکترونیکی در دسترس مخاطبین باشند؛ در سال ۲۰۱۱، قانون‌گذاران فلوریدا قوانینی را تصویب کردند تا مدارس دولتی همه کتاب‌های درسی خود را به نسخه‌های دیجیتالی تبدیل کنند.

درحالی‌که اشکال جدید تکنولوژی کلاس درس مانند کتاب‌های درسی دیجیتال، قابل‌دسترس‌تر و قابل‌حمل هستند؛ این روش درست نیست که معلمان، دانش آموزان، والدین و سیاست‌گذاران فرض کنند که آشنایی و اولویت دانش آموزان برای فن‌آوری به معنای یادگیری بهتر است. پژوهشگران حوزه یادگیری و درک متن در تحقیقات اخیر خود تفاوت بین مطالعه از روی رسانه‌ای دیجیتال و کتب کاغذی را موردبررسی قرار داده‌اند.

محققان با تمرکز در تفاوت‌های بین خواندن کتب و رسانه‌های دیجیتال وجود این‌که اشکال جدید تکنولوژی کلاس مانند کتاب‌های درسی دیجیتال در دسترس و قابل‌حمل هستند, مطالعه کتاب‌های کاغذی را به استفاده از کتاب‌های دیجیتالی برای دانش آموزان ترجیح می‌دهند.

محققان سطوح مختلف درک مطلب در زمان مطالعه از متون چاپی و دیجیتالی را مورد آزمایش قراردادند که این تحقیقات تفاوت فاحشی را شکار کرد. دانش آموزان ترجیح می‌دهند در هنگام مطالعه صفحات را ورق بزنند. برای مثال تحقیقات که از سال ۱۹۹۲ دراین‌باره انجام می‌شود نشان می‌دهد که دانش آموزان قادر به درک بهتر اطلاعات در متون چاپی هستند.

برای بررسی بیشتر این الگوها سه تحقیق در بین دانش آموزان برای درک اطلاعات از مطالعه کتاب کاغذی و صفحات دیجیتالی انجام شد. دانش آموزان ابتدا اولویت‌های رسانه‌ای خود را رتبه‌بندی و پس از خواندن دو متن، یکی به‌صورت آنلاین و دیگری از روی برگه چاپ‌شده، سه تکلیف را تکمیل کردند. یکی این‌که باید ایده اصلی متن‌ها را توصیف کرده و از نکات کلیدی متن لیست می‌گرفتند و برداشت خود را از متون مطالعه شده ارائه دهند. وقتی کارشان تمام شد از آن‌ها خواستند که درباره عملکرد درک مطلب قضاوت کنند.

  • دانش آموزان بیشتر ترجیح می‌دهند که دیجیتالی بخوانند.
  • خواندن به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر از نسخه چاپی بود.
  • دانش آموزان درک متون را به‌صورت آنلاین بهتر از چاپ مورد قضاوت قراردادند.
  • ظاهراً درک کلی برای مطالب چاپی در مقابل مطالعه دیجیتال بهتر بود.
  • رسانه برای سؤالات کلی (مانند درک ایده اصلی متن) نتیجه خوبی نداشت.

اما هنگامی‌که این موضوع به سؤالات خاصی رسید، درک مطلب در زمانی که شرکت‌کنندگان متون چاپی را می‌خوانند، به‌طور قابل‌توجهی وضعیت بهتری داشت. این یافته‌ها درس‌هایی است که می‌توانند به سیاست‌گذاران, معلمان, والدین و دانش آموزان در مورد اهمیت آثار چاپی و دیجیتالی به‌طور فزاینده کمک کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار