کد خبر : 681
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
دسته‌بندی نشده

کمبودسرانه فضای سبز منطقه ۱۰ جدی است

کمبودسرانه فضای سبز منطقه ۱۰ جدی است

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت:منطقه ۱۰ از حیث سرانه ی فضای سبز رکورد دار است. یعنی کمترین سرانه ی فضای سبز را در منطقه ۱۰ شاهد هستیم.

به گزارش تهران فردا؛ مجید فراهانی طی بازدید از پروژه های در حال تکمیل منطقه ۱۰ و در نشست با شورای معاونین و دبیران شورایاری این منطقه به بحث و بررسی در رابطه با مشکلات اعم از کمبود سرانه های فضای سبز و فرهنگی پرداخت و در جریان مشکلات اصلی این منطقه قرار گرفت.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جریان نشست با شورای معاونین و دبیران شورایاری منطقه ۱۰ عنوان کرد: منطقه ۱۰، ترددگاه کل تهران است. ۴ درصد جمعیت شهر تهران در این مساحت یک درصدی سکونت دارند که این خود نشان می دهد تا چه میزان تراکم جمعیت بالاست و یکی از چالش های منطقه ۱۰ ریزدانگی واحدهای ساختمانی نسبت به سایر نقاط تهران است.

وی افزود: جمعیت متراکمی در فضای کوچک زندگی می کنند. با توجه به آمارها، نشان می دهد میزان تولید سفر نسبت به جذب بسیار در این منطقه زیاد است.

فراهانی با اشاره به اینکه منطقه ۱۰ شهرداری تهران بافت مسکونی دارد، بیان کرد: یکی از مشکلات اصلی منطقه علی رغم اینکه تعداد زیادی مترو تردد می کند، همچنان مسئله ترافیک است. کوچک بودن عرض خیابان ها و معابر و ریزدانگی جمعیت مسکونی و تولید سفر به خصوص در صبح و عصر از مهم ترین مشکلات منطقه ۱۰ است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: منطقه ۱۰ از حیث سرانه ی فضای سبز رکورد دار است. یعنی کمترین سرانه ی فضای سبز را در منطقه ۱۰ شاهدیم که بدین ترتیب در زمینه بهره برداری از فضای سبز نیز رتبه های آخر قرار دارد.

فراهانی عنوان کرد: امر دیگری که ما را نگران کرده که مخصوص منطقه ۱۰ نیست، غلبه ی بودجه ی جاری به بودجه ی عمرانی است. کل بودجه مصوبه منطقه در سال ۹۸، حدود ۱۵۲ میلیارد تومان بوده که ۸۰ میلیارد برای پشتیبانی شهرداری است، ۴۳ میلیارد برای عمران و توسعه در نظر گرفته شده و بقیه بحث نگهداشت شهر است و باید پرداخت شود. با این حال بخشی از این ۴۳ میلیارد تومان که برای پروژه ها در نظر گرفته شده به پروژههای مستمر مانند بحث های فضای سبز اختصاص خواهد داشت.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: مردم عوارض می دهند و به شهرداری پول می دهند تا شهرداری بتواند حقوق و دستمزد خود را بدهد؛ در هیچ بنگاه اقتصادی این قضیه را مشاهده نمی کنید و این اتفاق در منطقه ۱۰ وجود دارد و به همه ی مناطق در حال تسری است.

وی با انتقاد از اینکه بودجه ای که از مردم گرفته می شود خرج توسعه شهر نمی شود، گفت: باید این بودجه به مشکلات مردم اختصاص پیدا کند. این انتظاری نیست که مردم از ما دارند و باید برای این معادله ی ناموزون فکر اساسی کنیم. یکی از مهم ترین روش ها تمرکز بر هزینه ها است. امروزه شهر تهران را گران اداره می کنیم.

فراهانی افزود: باید بیندیشیم چگونه می توانیم با کاهش هزینه، از محل صرفه جویی در هزینه ها، پول مردم را برای خودشان خرج کنیم و خرج شهرداری نکنیم تا شاهد دست اندازی در منابع توسعه شهر به بهانه ی اداره شهرداری نباشیم. این وضعیت در منطقه ۱۰ حاد است اما در کل شهر تهران در حال تسری است که باید برای آن تدبیر کنیم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی عنوان کرد: ما راهی به جز جذب سرمایه نداریم. اگر امروزه سرمایه ها در حوزه های شهرسازی کمتر جذب می شود باید بیندیشیم چگونه با مشارکت بخش خصوصی، مشارکت های مختلفی را تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از فرصت های منطقه ۱۰، بحث محله محوری است. اهالی محله بدین منطقه، تعلق خاطر دارند. قدیمی ترین محلات شهر تهران در منطقه ۱۰ است. از این رو در حوزه پروژه های توسعه ای و پروژه هایی از جنس بهسازی و مسائل فرهنگی اجتماعی می توانیم کارهای بزرگی می توانیم انجام بدهیم.

فراهانی گفت: در شورای شهر تهران با شرایطی رو به رو هستیم که مردم و کشور با مشکلات جدی اقتصادی و تحریم ها مواجه است. تاثیر این مشکلات بر شهرداری غیر قابل انکار است. درآمدهای شهردری به شدت کاهش پیدا کرده است. همچنین بیش از یک سوم درآمدهای ارزش افزوده در سه ماه اول سال به واسطه کاهش فضای کسب و کار کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین درآمدهای شهرسازی اوضاع مناسبی ندارد. از ۹ هزار میلیاردی که برای درآمدهای شهرداری دیده شده، بخش زیادی محقق نشده چرا که مردم کمتر به سمت ساخت و ساز و تغییر کاربری و … می روند و اینکه مردم به دنبال تعدیل قیمت ها هستند.

عضو شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: همه ی این اتفاق ها نشان می دهد که فشار مالی شدیدی بر شهرداری تهران می آید. در کنار این مشکلات حدود ۶۹ هزار میلیاردی بدهی ها داریم. شهرداری تهران پیمانکارانی دارد که بیش چندین سال هزینه ی فعالیت هایش را نپرداخته است. فشارهای اقتصادی از بیرون و درون به ما وارد می شود و راهی جز کاهش هزینه ها و تشویق سرمایه گذاری نیست. از این رو مسئولین با روش های ابتکاری لازم است مشکلات حاد منطقه مانند ترافیک و سیمای منظر شهری را برطرف کرده تا انشالله بتوانیم رضایت مردم که شعبه ای از رضایت خداوند متعال است را بدست بیاوریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار